Surya Yoga Hizmetler

Sevgili Surya Yoga Dostları; merkezimizde verilen hizmetlerin listesi açıklamalarıyla Devamını oku...

Surya Kamp Organizasyonlar

Surya Yoga 2005’ten beri çeştli uluslararası ve yerli yoga eğitmeni ve terapistlerin ister yarı tatil  Devamını oku...

Kış Yazar İnziva Evi ve Karia Yolu

Merkezimiz butik otel olarak hizmet verdiği zamanlarda (kasım, aralık, ocak, şubat, mart aylarında) taş Devamını oku...

Surya Yoga Türkiye - Karia Yolu Yürüyüşleri

Surya'nın Hikayesi

Uykulu gözlerle otobüsten indiğimde her yer karanlıktı. Muavin elime sırt çantamı tutuşturduktan sonra bana eliyle yolun karşı tarafını işaret etti. Bir taraftan yolda durmuş hala bekleyen otobüse dönüp bakıyor, bir taraftan da yürüyordum. O an aklıma Üçüncü Göz’ün yazarı Tibetli rahip Lopsang Rampa’nın küçücük bir çocukken manastırın kapısına bırakılışının hikayesi geldi. Beni ne kadar da derin etkilemiş, ama aynı kareyi benim de bir gün yaşayacağım hiç aklıma gelmemişti doğrusu. İşte Surya Yoga’nın fikir tohumları 1998’de yaptığım dünya turunun Tayland durağında olan bu manastırda geçirdiğim 10 günlük sessiz inziva sürecinde atıldı: Suan Mokhe.

Londra’ya döndüğümde arkadaşlarıma ve tanıdığım herkese burada edindiğim deneyim ve zihin berraklığından söz eder olmuştum. O berraklık içinde zihnime aslında çok doğal ve olası bir soru geldi; insanlar arabalarını servise verirler ama kendi zihin/bedenleri için hiç böyle birşey yapmayı düşünmezler, onların hergün hiç durup dinlenmeden, pili, aküsü hiç bitmeden, hiç bir zaman çöküşe uğramadan, teklemeden, tökezlemeden çalışmalarını ve hayata devam etmelerini beklerler. Oysa modern yaşamın pençesindeki birçok katmandan oluşan kompleks bir varlık olan insan zaman zaman dinlenmeye, inzivaya çekilmeye, arınmaya ihtiyaç duyar. Sağlık sadece beden sağlığı değildir; zihinsel ve duygusal sağlık ta vardır ve bunların bozulmaya başlaması nihayetinde bedeni de etkiler. Hedef bozulmanın, yıpranmanın beden düzlemine gelip ağır tahribatlar yapmasına izin vermeden bu süreci tersine çevirmektir.

Bu bilincin ışığı altında 1998 yılında gelecekteki Surya’nın hayali temellerini atıp, ben her insanın istediği zaman gelip inzivaya çekilebileceği, kendiyle kalabileceği, kendine bakmaya zaman ayırıp, kendini tanıyabileceği bir inziva evi kurmaya karar verdim.

Bu evin nerede olacağı, nasıl olacağı ve detayları ise 2003 yılında Londra’dan İstanbul’a yaptığım uzun yürüyüş meditasyonunda şekillendi. Bu yürüyüşe artık meditasyon diyorum çünkü belli bir zamandan sonra bedenim açısından bir noktadan diğerine yürümek olarak algılanan bu eylem zihnim için uzun bir meditasyona dönüşmüştü. Yürüyüşün sonunda artık Londra’ya evime ve oradaki hayatıma geri dönmek istemediğimi ve doğaya yakın yaşayarak 1998’de hayali temelleri attığım inziva evini gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye geri dönmeye karar verdim.

Devamını oku...